Zpět

Falešná inkoustová cartridge pro HP DJ670C/690C

Fake ink cartridge for HP DJ670C/690C
Publikováno na www.mcu.cz

Abstract: The article describes modifications to old Hewlett Packard DeskJet 6xx series. These printers are unable to print without cartridges properly installed, both black&white and color. Most users are now only using black&white print. With empty color cartridge there are several problems, such as spreading the rest of color ink into the printer. There is a quite simple solution, how to make the printer think that color cartridge (type HP49) is installed.

You'll need three resistors, 2x 33ohm and 1x 22ohm, a piece of flat cable, for example from an old CD drive, and some tools - especially torx screwdrivers T-10 and T-20. Resistors are soldered on this cable according to scheme and photos, other side of the cable is divided to two parts and placed to connectors on printer's board. Numbering of the wires is shown on pic.10. You should note, that pins 45 and 47 aren't the first two on the first cable, there is one pin left unconnected. Pins 49 and II are the first two on the second cable. Disassembling of the printer is shown on pic.1 to pic.8, conection of the fake cartridge on pic.9 to pic.11.

Z inkoustových tiskáren Hewlett Packerd je velice rozšířená řada DeskJet 6xx. Z této řady pocházejí také jedny z prvních dostupných barevných tiskáren. Jenže v současné době už málokdo barevného tisku využívá - je příliš nákladný. Hlavní výhoda těchto tiskáren totiž spočívá právě ve velice nízkých nákladech na tisk černobílých stran - při použití refill sad je cena stránky 20 - 30 haléřů.

Fotka falešné cartridgeZde však nastává značný problém - tiskárny se totiž chovají tak, že vyžadují přítomnost obou cartidgí v hlavě - černé i barevné. V případě tisku pouze s černou barevná samozřejmě časem zaschne, to by nebylo takovým problémem. Horší je, že všechny barevné cartridge HP49 používané v řadě DJ6xx, se kterými jsem se setkal, začaly postupem času vytékat. Dojde k znečištění tiskárny, mnohdy se při tisku na papíře objevuje šmouha neurčité barvy. V nejhorším případě pak barva vyteče do prostoru kontaktů v tiskové hlavě a po několika týdnech agresivní inkoust rozežere měděné kontaktní vodiče. Má tiskárna jednou dokonce bez vnější příčiny přestala tisknout a chovala se, jako by jí chyběla cartridge (po otevření a zavření víka se hlava nevrátila do boku, ale zůstala uprostřed, dokud se nevypnulo napájení). Na vině byla opět barevná cartridge, která ze záhadného důvodu "odešla". V těchto případech nezbývá, než koupit drahou novou nebo repasovanou barevnou cartridge, přestože se s ní vůbec nechystáme tisknout.

Rozhodl jsem se problém barevné cartridge vyřešit na své HP DJ670C jednou provždy. V tomto článku popisuji postup, jak za pomoci tří rezistorů a kousku kablíku přesvědčit tiskárnu, že má barevnou náplň naistalovanou. Po jeho aplikaci je možné používat tiskárnu bezproblémově jako černobílou s kvalitním a levným tiskem.

Součásti a součástkyTakže co budeme k realizaci falešné cartridge potřebovat: rezistory 2x 33ohm, 1x 22ohm, dále kousek plochého ohebného kabelu, který lze získat například ze starých disketových a CD mechanik, torxové šroubováky (T-10 a T-20) a trošku šikovnosti.

Tiskové cartridge řady HP29 (černá) a HP49 (barevná) používají kolem 48 inkoustových "trysek" - miniaturní rezistory (o odporu cca 35ohm) v tiskové cartridgi se zahřejí krátkým proudovým impulzem a vystřelí kapku inkoustu na papír. K jejich připojení je využita většina pinů na cartridgi. Několik ostatních se využívá pro různé další účely - identifikace typu cartridge, údajně také měření teploty hlavy a další.

Po značné době strávené googlením jsem nakonec získal dva použitelné odkazy, zabývající se problematikou těchto starších cartridgí. Nebyla zde však popsána metoda, jakou tiskárna identifikuje přítomnost a typ cartridge v tiskové hlavě. Použil jsem proto metodu postupného zakrývání (přelepování) kontaktních pinů na cartridgi. Nakonec jsem dospěl k tomu, že tiskárna vyžaduje k identifikaci cartridge HP29 čtyři piny - 45, 47, 49 a II (číslování pinů jsem převzal z [2]). Cartridge byla akceptována i při odpojení pinu II (tj. zůstaly pouze 45, 47 a 49), tiskárna ji však detekovala jako jiný typ. Protože se nejednalo prakticky o žádné zjednodušení náhradní konstrukce, rozhodl jsem se použít 100% náhradu. Ze změřených hodnot jsem navrhl náhradní schéma z běžné řady E12 a fuknčnost otestoval - tiskárna falešnou cartridge bez problémů přijala a selftest ukazuje stejný typ jako ukazoval u barevné originální HP29.

Schéma zapojeníTakže nyní k samotné konstrukci. Budeme potřebovat kousek plochého ohebného kablíku, podobného typu, jakým je hlava připojená nyní. Já jsem ustřihl krajních 5 žil z kabelu k motorku ze staré CDROMky. Tři odpory jsem na jeho konci nalepil metodou vrabčího hnízda, druhý konec kablíku rozstřihl na dvě a dvě žíly (prostřední jsem nepoužil). Falešný obvod se totiž musí zapojit do obou konektorů - viz dále.

Otevření tiskárny není komplikovanou záležitostí. Zapneme tiskárnu, necháme hlavu najet doprostřed a vytáhneme napájení (obr. 1). Cartridge vyjmeme a odložíme - černou k dalšímu tisku, barevnou k vyhození. Vyjmeme výstupní zásobník a dolní desku podavače (obr. 2). Pak povolíme dva velké torxové šrouby u podavače. Na fotce (obr. 3) jsou červeně zvýrazněná místa, kde jsou plastové zámečky na krytu - nejdříve odstraníme kryt elektroniky, tj. šroubovákem nebo jiným vhodným předmětem zatlačíme do dírek u krytu a odklopíme ho. Potom postupně uvolníme západky a tiskárnu odkrytujeme. (obr. 4)

Další krok není nezbytný, ale doporučuji ho provést. Jedná se o odstranění přívodu k barevné tiskové cartridgi (obr. 5). Tisková hlava je dost často špinavá od vyteklého inkoustu. Na její horní straně jsou dva tenší torxy - po jejich povolení lze přední část hlavy vyklopit dopředu. Sejmeme horní vrstvu spoje, která má kontakty vpravo (na černé náplni) (obr. 6), pak sundáme spodní vrstvu - pro levou, barevnou cartridge a vyjmeme gumový četvereček (modrý), který slouží k přitlačení kontaktů ke cartridgi. Nakonec vrátíme pravou horní vrstvu spoje zpět (obr. 7) a hlavu opět sešroubujeme.

Detail zapojeníNyní vzhůru k desce elektroniky. Nejdříve je třeba odpojit kabel k barevné náplni, tj. ze dvou levých konektorů na desce (obr. 8). Pozor, konektory obsahují zámečky, které je nejdříve třeba uvolnit - černý pásek podebrat z obou stran nehtem a povytáhnout. Pak připojíme náhradní obvod. Piny 45 a 47 přijdou zasunout na druhý a třetí pin zprava levého konektoru. Piny 49 a II na první a druhý pin zleva pravého konektoru (obr. 9). Současně se zasunutím nového kablíku konektory samozřejmě uzamčeme. Zapojení pinů na konektorech je vidět na fotce původního kabelu (obr. 10). Pozor na to, že piny 45 a 47 nejsou úplně krajní, ještě je tam jeden nevyužitý.

Kablík s rezistory je nutné nějak přichytit, já jsem použil tavící pistolku, kterou jsem jej přilepil na nevodivé pouzdro jednoho z obvodů (obr. 11). Nyní již můžeme tiskárnu opačným způsobem zakrytovat (obr. 12), vrátit černou náplň, zapnout napájení a jednoduchým selftestem se přesvědčit, že vše funguje - tiskárna tiskne, falešná barevná náplň je rozeznána a černé cartridgi fungují všechny trysky. Selftest se aktivuje následujícím způsobem: zapneme tiskárnu, stiskneme vypínač a držíme, 5x stiskneme tlačítko posuvu a pustíme vypínač. Rozšířený selftest (s výpisem paměti a dalšími stavovými kódy) lze získat stejným postupem, stiskneme-li tlačítko posuvu 12x.

Výsledek testu

Před zakrytováním tiskárny je vhodné ji důkladně vyčistit - dá se říci, že po odstranění barevné náplně se bude tiskárna špinit o 90% méně, proto se to vyplatí udělat. Nejdůležitější je vyčistit: vozík tiskové hlavy (zespodu), samotnou černou cartridge, ucpávku/čistidlo cartridgí vpravo (šedá část lze po zmáčknutí dvou bílých páček vyjmout a umýt pod vodovodem) a bílou součástku úplně vlevo (pokud je špinavá opravdu "tlustě", je nutné ji vyjmout - vyndat válec a povolit levý torx, který drží plech nad válcem pro posun papíru). Dále je vhodné mírně namazat tyč, po které jezdí tisková hlava. Pokud se ji rozhodnete vyjmout ven, pokuste se vyvarovat povolování torxů na straně vlevo a vpravo - ty se používají pouze pro nastavení výšky tiskové hlavy nad papírem. Pro vyjmutí válce stačí vytáhnout (spíše vytrhnout) plech na levé straně (ve tvaru obráceného J), válec pak povytáhnout nahoru a doleva. Předtím je samozřejmě nutné povolit řemínek a pásku s rastrem, které jsou provlečené hlavou.


Obr. 1
Obr. 1: Tiskárna před zákrokem
Obr. 2
Obr. 2: Po vyjmutí zásobníku papíru
Obr. 3
Obr. 3: Umístění zámků horního a zadního krytu
Obr. 4
Obr. 4: Pod kapotou
Obr. 5
Obr. 5: Detail tiskové hlavy
Obr. 6
Obr. 6: Povolení šroubů a odtažení horní části spoje
Obr. 7
Obr. 7: Hlava po operaci před sešroubováním
Obr. 8
Obr. 8: Řídící deska
Obr. 9
Obr. 9: Připojení falešného obvodu cartridge
Obr. 10
Obr. 10: Vývody kabelu barevné hlavy
Obr. 11
Obr. 11: Přilepení obvodu na vhodné místo
Obr. 12
Obr. 12: Hotovo a ještě něco zbylo...

Postup vytvoření falešné barevné cartridge jsem ověřil na tiskárnách DeskJet 670C a DeskJet 690C, měl by být použitelný pro všechny tiskárny, které využívají barevné náplně kompatibilní s HP49.

Literatura:
[1] Refill FAQ - Hewlett Packard, HP C6614AE fuer HP DeskJet 610C; http://www.refill-faq.de/hp.html#c6614
[2] Joachim Lange, André Schwander: Diplomarbeit Tintenstrahldrucker; http://home.zhwin.ch/~sig/Kompetenz/Pa_Da/Diplomarbeit%20Tintenstrahldrucker.pdf